Jak przechowywać olej kokosowy nierafinowany?

Olej kokosowy nierafinowany to rozwiązanie, z którym coraz częściej mamy do czynienia w polskich kuchniach. Znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas przygotowywania sałatek, może być jednak stosowany także podczas pieczenia i smażenia. Jednocześnie jest naturalnym kosmetykiem o właściwościach leczniczych oraz rozwiązaniem zwracającym na siebie uwagę ze względu na cenne wsparcie, jakie udziela układowi odpornościowemu. Jego popularność wzrasta, wraz z nią zaś rośnie zainteresowanie tym, jak przechowywać olej kokosowy, aby wydłużyć jego trwałość i cieszyć się charakterystycznymi dla niego właściwościami.

Olej kokosowy nierafinowany – sekrety przechowywania

Jeśli olej kokosowy ma spełniać oczekiwania osób decydujących się na jego praktyczne zastosowanie, dobrze jest pamiętać o przynajmniej kilku zasadach odnoszących się do jego przechowywania. Na pierwszy plan wysuwa się to, że pojemnik z olejem musi być zawsze szczelnie zakręcony, a on sam – przechowywany w temperaturze pokojowej. Traktowany w ten sposób może nam zresztą służyć co najmniej rok, my zaś nie będziemy musieli obawiać się negatywnego efektu jełczenia tak charakterystycznego dla wielu innych tłuszczy roślinnych.

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku olejków eterycznych, olej kokosowy powinien być też chroniony przed kontaktem z wilgocią. Nie służy mu światło słoneczne, a także przebywanie wśród tych produktów, które charakteryzują się dość intensywnym zapachem. Warto też unikać przechowywania go w bardzo gorących pomieszczeniach. Gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni Celsjusza, olej kokosowy zaczyna się upłynniać. Nie traci natychmiast swoich właściwości, należy jednak liczyć się z tym, że może dość szybko stać się mniej atrakcyjnym rozwiązaniem.

Czy olej kokosowy nierafinowany można przechowywać w lodówce?

Wiele osób nie wyobraża sobie przechowywania olejów roślinnych w miejscach innych niż lodówka. Zwykle ich motywacja jest choćby częściowo zrozumiała – niskie temperatury znane są przecież temu, że utrzymują wiele produktów w świeżości. Tak naprawdę, również w tym przypadku trudno mówić o rażących przeciwwskazaniach, choć olej przechowywany w lodówce z pewnością nie będzie miał optymalnych warunków do zachowania pożądanych właściwości. Także korzystanie z niego może być utrudnione, bo olej będzie nie tylko twardszy, ale i trudniejszy w użyciu. Jeśli więc lodówka jest jedynym miejscem w kuchni, w którym można go przechowywać, zwróćmy uwagę na to, aby wyciągać olej z niej na około pół godziny przed planowanym użyciem.