O czym musisz pamiętać kupując meble na raty przez Internet

Zakup mebli na raty za pośrednictwem Internetu to stosunkowo nowe rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością. O jego zaletach powiedziano już wiele. Nie kwestionując ich warto zwrócić uwagę na mniej oczywiste aspekty związane z tego rodzaju inwestycją. O czym warto zatem pamiętać decydując się na zakup mebli w ramach kredytu ratalnego.

Po pierwsze – nie każde 0 procent jest tak samo opłacalne

Większość z nas myśląc o meblach na raty w sklepie internetowym poszukuje przede wszystkim tak zwanych rat 0 procent. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że oznaczają one możliwość zapłacenia za meble dokładnie takiej kwoty, która obowiązywała w dniu zakupu. Nie po to decydujemy się na raty 0 procent, aby płacić więcej! Przekonanie o tym, że doskonale rozumiemy ideę tego rodzaju rat sprawia, że często popełniamy spektakularne błędy. Nie tylko nie czytamy umowy, ale również jesteśmy przez długi czas przekonani, że to sklep meblowy wprowadził nas w błąd. Wiele osób jest pewnych swego do tego stopnia, że nie płaci kwot, które powinny być uiszczane. Niestety, w pewnym momencie takie zadłużenie zaczyna robić się coraz bardziej kłopotliwe.

Jak to możliwe? Wiele osób zapomina o tym, że slogany reklamowe bardzo często bazują na niedopowiedzeniach. Raty 0 procent zwykle oznaczają brak odsetek. Wiele podmiotów nie informuje jednak, że także one są podwyższone choćby o koszt aktywności związanej z przyznaniem kredytu. Jeśli nie chcemy przekonać się dopiero po pewnym czasie, że nasze wyobrażenie na temat rat nie było zgodne ze stanem faktycznym, jedynym rozwiązaniem, jakie można zasugerować jest właśnie staranne czytanie każdej podpisywanej przez siebie umowy.

Po drugie – każda rata obciąża budżet

Może się wydawać, że świadomość tego, jak dużym obciążeniem jest rata, jest czymś powszechnym. Niestety, nadal możemy usłyszeć o osobach, które przeceniły własną zdolność do spłacania zobowiązań. O tym, że dobre meble mają swoją cenę, wie chyba każdy. Mimo wszystko, warto starannie analizować oferty zadając sobie pytanie o to, na ile są one rzeczywiście atrakcyjne. Być może meble sprzedawane na raty wcale nie są najatrakcyjniejszymi propozycjami. Zakup dokonany tylko po to, aby mieć jakikolwiek mebel, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wcześniej czy później zaczniemy go żałować.

na zakupach mebli

Po trzecie – im mniej rat, tym lepiej

Z ratami za meble niemal zawsze wiążą się odsetki. W naszym interesie leży to, aby były one jak najniższe, tymczasem interes podmiotu udzielającego nam zgody na zakup ratalny jest nieco inny. Tu zasada, jaka nas obowiązuje jest bardzo prosta – im więcej rat zgodzimy się płacić, tym wyższy będzie koszt zakupu mebli. Jeśli więc zależy nam na naprawdę udanym zakupie, nie powinniśmy przesadzać z ich liczbą.

Wielomiesięczne zobowiązanie ma jeszcze jedną wadą, z której istnienia dobrze zdawać sobie sprawę. Bardzo często okazuje się, że w międzyczasie ceny mebli spadają, pojawiają się posezonowe obniżki albo wyprzedaże kolekcji. Oczywiście, z takimi sytuacjami mamy do czynienia także wtedy, gdy nie spłacamy rat. To jednak w momencie konieczności ich regulowania odkrycie, że meble można nabyć znacznie taniej, jest szczególnie irytujące.

Udany zakup mebli na raty – najważniejsze zasady

Mając świadomość tego, że poziom zadowolenia z zakupu ratalnego mebli jest uzależniony przede wszystkim od nas samych, możemy stworzyć krótki spis najważniejszych zasad takiego przedsięwzięcia:

  • Czytaj umowy. Zakup mebli w Internecie opiera się na takich samych zasadach, jak inwestycja w realnym świecie. Jeśli coś jest niejasne, a my nie jesteśmy w stanie rozwiać wątpliwości, najlepiej zrezygnować z zakupu.
  • Porównuj ceny. Może się okazać, że raty znacząco zawyżają cenę mebli, a przecież ta, sama w sobie, nie jest niska.
  • Pamiętaj o terminowej spłacie. Nie trzeba być nałogowym hazardzistą, aby wpaść w spiralę zadłużenia. Raty za meble muszą być spłacane systematycznie.
  • Korzystaj z możliwości wyboru. Oferty dzielą się na lepsze i gorsze. Chwila poświęcona na ich analizę może zwiększyć szansę na znalezienie tej naprawdę atrakcyjnej.