Dobre praktyki magazynowania zamienników do drukarek

W tym poradniku chcemy państwu przekazać garść porad z zakresu magazynowania zamienników do drukarek. Coraz częściej użytkownicy kupują na zapas kilkadziesiąt sztuk lub więcej. Długotrwałe przechowywanie zamienników jeżeli jest robione w niewłaściwy sposób, może mieć swoje negatywne konsekwencje, dlatego warto dowiedzieć się o kilku podstawowych rzeczach, które należy uwzględnić przed przystąpieniem do magazynowania, jak również czynności realizowane w trakcie magazynowania, a które mogą skutecznie zwiększyć ich trwałość, jakość i bezpieczeństwo użytkowania.

Po pierwsze – nie rozpakowuj ich

Zdarza się czasami, aby zaoszczędzić na przestrzeni użytkownicy wyjmują zakupione zamienniki z ich fabrycznego opakowania poniekąd sprawiając, że materiał szczelnie zamknięty i zabezpieczony przed wilgocią traci swoje właściwości ochronne. Po to produkty są umieszczane w opakowaniach ochronnych, aby zwiększyć trwałość zamiennika. Wyjmowanie produktów, usuwanie zabezpieczeń czy inne czynności zmniejszające trwałość w procesie przechowywania są niewskazane i mogą prowadzić w przyszłości do uszkodzeń samego urządzenia drukującego. Dlatego przechowując zamienniki zawsze staraj się nie zdejmować oryginalnego opakowania i przechowywać je w sposób taki, jak zostały zapakowane. Wyjątek stanowią produkty, które z niewyjaśnionych przyczyn podczas procesu przechowywania zostały zawilgocone lub doszło do uszkodzenia opakowania. Wówczas jeśli dysponujemy wolnymi pudełkami z innych tuszów czy tonerów, warto przepakować produkt lub przynajmniej wysuszyć pudełko. W zależności od produktu, zamiennik jest zalakowany w specjalnym materiale odpornym na wilgoć, oprócz pudełka kartonowego, także jest to dodatkowy element poprawiający bezpieczeństwo.

Po drugie – zapewnij odpowiednie warunki przechowywania

Pomieszczenie w którym chcesz przechowywać znaczną ilość zamienników powinno być przede wszystkim przewiewne, tak aby zminimalizować ilość wilgoci. Jeżeli nie dysponujesz takim pomieszczeniem lub chcesz zmniejszyć ryzyko powstawania wilgoci, można pokusić się o zamontowanie w tym pomieszczeniu pochłaniaczy wilgoci. Warto jednak zwrócić uwagę, aby pochłaniacze nie zawierały w sobie newralgicznych substancji. Pochłaniacze na bazie np. chlorku wapnia i tak muszą mieć przewiewne warunki i muszą być kontrolowane, a gdy uzbiera się w nich woda, opróżniane. Także stała kontrola jest konieczna. Nawet w przypadku zastosowania pochłaniaczy elektrycznych o wysokiej pojemności zbiornika, konieczny jest jego stały nadzór i opróżnianie zawartości co pewien czas.

obsługa nowoczesnej drukarki laserowej

Wilgoć jest jednym z największych wrogów, ale jeszcze większym może być pozostawienie pudełek z tonerami w nasłonecznionym miejscu lub blisko kaloryfera, grzejnika lub innego urządzenia grzewczego. Kontrola temperatury w pomieszczeniu magazynowym jest równie ważna co kontrola wilgoci. To są dwa newralgiczne parametry, które musimy kontrolować. Jeżeli zamierzasz przechowywać zamienniki, zadbaj również by pomieszczenie było stosunkowo chłodne. Temperatury od 15 do 25 stopni najczęściej będą optymalne zarówno dla tuszów, tonerów jak i innych mniej wymagających materiałów eksploatacyjnych. Niskie temperatury mogą być równie groźne jak wysokie, dlatego najważniejsze jest ustalenie optymalnych temperatur przechowywania. Warto jednak wiedzieć, że każdy z elementów może posiadać własne wytyczne co do przechowywania i w pierwszej kolejności należy się zapoznać z instrukcją producenta zamiennika, gdy nie znajdziemy w niej informacji o zakresie bezpiecznych temperatur w procesie magazynowania lub użytkowania, wówczas możemy skorzystać z ogólnie przyjętych wskazówek i je zastosować w praktyce.

Trzeba też dopowiedzieć, że tusze, których głównym składnikiem jest ciecz – atrament, są bardziej wrażliwe na nieprawidłowy zakres temperatur, tak samo jak na wahania temperatur, bo o tym również trzeba tu wspomnieć, np. wietrzenie pomieszczenia magazynowego kiedy jest bardzo zimno na dworze lub panuje wysoka wilgotność powietrza jest niewskazane.

Podsumowanie

Przystępując do procesu magazynowania musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie, jak również w trakcie magazynowania kontrolować wilgoć i temperaturę w pomieszczeniu. Wszelkie odchylenia od zalecanych przez producenta zamienników norm może skutkować obniżeniem trwałości produktu, a w sytuacjach ekstremalnych, nawet trwałym jego uszkodzeniem.

Tekst opracowany przy współpracy z firmą Artjet https://artjet.pl prowadzącą sklep internetowy z najlepszymi zamiennikami do drukarek.