Festiwal Słońca » Projekt fotograficzny o osobach upośledzonych intelektualnie - wychowankach Psouu Koło w Gryficach

Masthead header

Projekt Festiwal Słońca

 

Festiwal Słońca – inaczej Przegląd Teatrów Niepełnosprawnego Aktora. Impreza organizowana co roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryficach, mająca na celu aktywizację osób z upośledzeniem umysłowym w dziedzinie muzyki i przedstawień teatralnych. 

Tyle w teorii.

Decydując się na realizację fotoreportażu w gryfickim PSOUU obrałem temat „Festiwal Słońca” jako próbę dokumentacji przygotowań do Festiwalu – najważniejszej imprezy w kalendarium Stowarzyszenia.
Pomyślałem wtedy, że fajnie byłoby pokazać Festiwal od kuchni; uwiecznić wysiłek, pracę jego uczestników, zupełnie nieznaną osobom, które w dniu Festiwalu zasiądą na widowni.
W założeniu miały to być zarówno zdjęcia z sal prób- przygotowania choreograficzne, wokalne, instrumentalne, także reportaże z pracowni plastycznych- wykonywanie zaproszeń, rekwizytów, strojów.
Przyznam, że pojęcie o działaniach PSOUU miałem znikome. Jak większość czytających te słowa- znałem akcje „1 % podatku”, „Marsz Godności”; na profilu FB i stronie internetowej Stowarzyszenia oglądałem zdjęcia z wiosennych imprez, walentynek, ognisk… Bez szerszej wiedzy na temat tego jak w rzeczywistości wygląda praca z osobami upośledzonymi intelektualnie.
Pierwsze zwątpienie i rewizja planów związanych z tematem reportażu przyszły gdy zostałem oprowadzony po Ośrodku, Warsztatach, wykonałem pierwsze zdjęcia. Stwierdziłem, że pokazać same tylko przygotowania do Festiwalu, to jak nie pokazać nic…
I tak oto powstał projekt mający na celu prezentację codziennego życia PSOUU. Ciężkiej pracy (nie zawsze okupionej spektakularnymi sukcesami), zabawy, radości i smutku. Zwykłości, jakiej większości z nas nie jest dane doświadczyć.
A, że nazwa projektu pozostała bez zmian…
W moich oczach to co dzieje się w Gryficach na Pocztowej jest jednym wielkim Festiwalem Słońca…

Z tego miejsca pragnę podziękować Dyrekcji, Kierownictwu i Pracownikom Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryficach za zrozumienie idei projektu i chęci uczestnictwa w nim.
Za to, że akceptujecie mnie krzątającego się z aparatem po Waszych korytarzach, salach – dziękuję :)

 

Marcin Bublewicz

Strona internetowa gryfickiego PSOUU:
www.psouugryfice.pl

 

O autorze

Marcin Bublewicz – ur. 1975r., na stałe mieszkający w Gryficach. Pasjonat fotografii i muzyki, autor indywidualnych i zbiorowych wystaw, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych.
www.marcinbublewicz.com

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*

F a c e b o o k