

Pies ma tylko jeden cel w życiu. Obdarować kogoś swoim sercem.
J.R.Ackerley
Tekst: Małgorzata Jędruszek
Zdjęcia, film: Marcin Bublewicz
„O, już są!”, „Cześć pieski!”, „Oooooo!”
Dopiero potem słyszę „Dzień dobry pani Małgosiu :)” – tak radośnie z uśmiechem na twarzy rozpoczynają się każde zajęcia dogoterapii. W spotkaniach biorą udział dwa nowofundlandy – Bajla i jej córka Shilla.


Pojęcie dogoterapii łączy trzy formy zajęć: zabawę z psem, edukację z psem oraz terapię z psem.
Spotkania mają na celu wspomaganie procesu rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Pies pełni rolę motywatora, który zachęca podopiecznych do wspólnej zabawy, pomaga przełamać bariery oraz dostarcza pozytywnego ładunku emocjonalnego.
W zależności od dysfunkcji, podopieczni wykonują ćwiczenia odwrażliwiające, stymulujące sferę emocjonalną, motoryczną, społeczną, które poprawiają funkcjonowanie zaburzonych obszarów.
Zajęcia pogłębiają wiadomości na temat przyjacielskich relacji z psem, poprawiają samopoczucie, powodują wzrost empatii oraz kształtują postawę odpowiedzialności za zwierzę.




Podczas zajęć dzieci przełamały barierę lęku. Wyraźny strach podczas pierwszego spotkania malował się w oczach Kamila czy Martyny a ręce opiekuna były azylem przestraszonej Weroniki. Dzisiaj Kamil poucza innych uczestników terapii, jak powinni głaskać czy karmić psa, Martyna zaproponowała nawet pomoc w zaprowadzeniu psów do auta, a Weronika stale pyta „Pani Gosiu, czy ja mogę iść z Shilią (Shillą ;)) znowu na spacer?”.






















„A czy jak zrobię siku, to one tu jeszcze będą?” pyta przerażona Weronika, która musi nas na chwilkę opuścić….
























Spacery po sali z dwoma nowofundlandami na smyczy bardzo lubi Patryk, który zapytany niegdyś o rasę psów odpowiadał „nowoczesne”. Dziś Patryk jako jedna z niewielu osób wypowiada trudne słowo jakim jest nowofundland.
Ogromne zaangażowanie dzieci w każde zajęcia, uwalniane w kontakcie z psami emocje, artykułowanie pozytywnych doznań oraz uśmiech na twarzy są największą nagrodą dla prowadzącego i opiekunów.




film zrealizowany w czasie zajęć dogoterapii w PSOUU Koło w Gryficach
by FESTIWAL SŁOŃCA