Festiwal Słońca » Projekt fotograficzny o osobach upośledzonych intelektualnie - wychowankach Psouu Koło w Gryficach

Masthead header

ZMYSŁEM

 

Pies ma tylko jeden cel w życiu. Obdarować kogoś swoim sercem.
J.R.Ackerley 

Tekst: Małgorzata Jędruszek
Zdjęcia, film: Marcin Bublewicz

„O, już są!”, „Cześć pieski!”, „Oooooo!”
Dopiero potem słyszę „Dzień dobry pani Małgosiu :)” – tak radośnie z uśmiechem na twarzy rozpoczynają się każde zajęcia dogoterapii. W spotkaniach biorą udział dwa nowofundlandy – Bajla i jej córka Shilla.

Pojęcie dogoterapii  łączy trzy formy zajęć: zabawę z psem, edukację z psem oraz terapię z psem.
Spotkania mają  na celu wspomaganie procesu rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Pies pełni rolę motywatora, który zachęca podopiecznych do wspólnej zabawy, pomaga przełamać bariery oraz dostarcza pozytywnego ładunku emocjonalnego.

W zależności od dysfunkcji, podopieczni wykonują ćwiczenia odwrażliwiające, stymulujące sferę emocjonalną, motoryczną, społeczną, które poprawiają funkcjonowanie zaburzonych obszarów.

Zajęcia pogłębiają wiadomości na temat przyjacielskich relacji z psem, poprawiają samopoczucie, powodują wzrost empatii oraz kształtują postawę odpowiedzialności za zwierzę.

Podczas zajęć dzieci przełamały barierę lęku.  Wyraźny strach podczas pierwszego spotkania malował się w oczach Kamila czy Martyny a ręce opiekuna były azylem przestraszonej Weroniki. Dzisiaj Kamil poucza innych uczestników terapii, jak powinni głaskać czy karmić psa, Martyna zaproponowała nawet pomoc w zaprowadzeniu psów do auta,  a Weronika stale pyta „Pani Gosiu, czy ja mogę iść z Shilią (Shillą ;)) znowu na spacer?”.

„A czy jak zrobię siku, to one tu jeszcze będą?” pyta przerażona Weronika, która musi nas na chwilkę opuścić….

Spacery po sali z dwoma nowofundlandami na smyczy bardzo lubi Patryk, który zapytany niegdyś o rasę psów odpowiadał „nowoczesne”. Dziś Patryk jako jedna z niewielu osób wypowiada trudne słowo jakim jest nowofundland.

Ogromne zaangażowanie dzieci w każde zajęcia, uwalniane w kontakcie z psami emocje, artykułowanie pozytywnych doznań oraz uśmiech na twarzy są największą nagrodą dla prowadzącego i opiekunów.

film zrealizowany w czasie zajęć dogoterapii w PSOUU Koło w Gryficach

 

 

 

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*

F a c e b o o k