Festiwal Słońca » Projekt fotograficzny o osobach upośledzonych intelektualnie - wychowankach Psouu Koło w Gryficach

Masthead header

DOŚWIADCZANIE ŚWIATA

 

Pomieszczenie inne niż wszystkie. W pierwszym momencie przywodzi na myśl klimat nocnego klubu –  girlandy światłowodów, iluminacje, lustrzana kula. Na ścianie wyświetlane przez projektor kolorowe obrazy. Łóżko wodne.
Klimatu dopełnia muzyka i aromatyczne zapachy.

Oto trafiliśmy do Sali Doświadczania Świata, w której terapia zwana jest także Terapią Snoezelen.
Snoezelen to kombinacja dwóch słów:
snuffelen – węszyć, obwąchiwać, doezelen – drzemać, być w półśnie, gapić się.

„Leżeć na łące. Żuć źdźbło trawy. Widzimy przeciągające wysoko ponad nami chmury. Leżymy wygodnie, hałas silników jest daleko od nas, słyszymy tylko rechot żab i szum wiatru pomiędzy źdźbłami. Czujemy zapach świeżej trawy. Czujemy się wspaniale odprężeni. Nie dzieje się nic, tylko nasiona przekwitłego dmuchawca pędzone łagodnym wiatrem przyciągają naszą uwagę. Próbujemy je pochwycić. Potem zrywamy takiego dmuchawca i wydmuchujemy nasiona w powietrze, aby je śledzić tak długo jak jest to tylko możliwe. Później drzemiemy oddalając się nieco od tego wąchania trawy i kwiatów na łące. Wspaniale tak w południe oddać się Snoezelen” (Hulsegge, Verheul, 1993)


Niepełnosprawne dzieci w Sali Doświadczania Świata posiadają wolność wyboru bodźców, które dla nich samych są najprzyjemniejsze, na których chcą się koncentrować i którymi pragną się zajmować. Motywacją tych wyborów nie są wyłącznie działania terapeuty, lecz elementy tworzące salę. Oddziałują one na poznawcze, zmysłowe i fizyczne niepełnosprawności i umożliwiają odprężenie lub stymulację. Pobyt w Sali zwiększa poczucie zaufania i odprężenie, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi.

Hubert, w zależności od stanu emocjonalnego w jakim się znajduje, wycisza się, lub przeciwnie, poszukuje aktywnie nowych bodźców. Podobnie jak pozostałe dzieci, zupełnie inaczej reaguje na terapię po dłuższej nieobecności, np. po feriach, czy weekendzie spędzonym w rodzinnym domu, a inaczej w tygodniu nauki, gdy wizyty w Sali Doświadczania Świata są częstsze.

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*

F a c e b o o k